Sunumlar, Konferanslar, Seminerler

“Laboratuvarda ve Hayatta Aynı Stratejiler Geçerli” haberi

"Medyadan yazılarından biri by

Mühendis, girişimci ve yazar Abdullah Reha Nazlı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bu yıl 4.sü düzenlenen BioForm etkinliğine konuşmacı olarak katıldı. İlaç, medikal, kimya, genetik, gıda ve bazı diğer sektörlerin yetkilileri ile üniversitelerin benzer bölümlerindeki öğrencilerini buluşturan BioForm etkinliğine 1000’den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisinin katılımcı olarak başvurdu. Üç gün süren ve 15 oturumdan oluşan organizasyonda bilim insanları, çeşitli firma yetkilileri ve alanlarında uzman kişiler konuşmacı olarak yer aldı.

Gıda Mühendisi gibi Düşünmek kitabının da yazarı olan Nazlı, konferansında gıda mühendisliğinin hayata ve problemlere karşı bir düşünce sistemi olarak kullanılabileceğini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Gıda mühendisliği mesleğinin çalışma alanına giren İşletme, İstatistik, Matematik, Mikrobiyoloji gibi bilim dalları ile Epistemoloji, Psikoloji, Mantık konularının birbiriyle ilişkilerinden oluşan tespitlerine değinen Nazlı, bunlardan hayatla ilgili çıkarımlarda bulundu.

Abdullah Reha Nazlı, gıda mühendislerinin laboratuvarda kullandığı bir teknik ile binlerce yıllık bir strateji kitabındaki ortak prensibi fark etmesiyle başlayan düşünce sürecini anlatırken tarih boyu aynı stratejilerin insan yaşamını etkilediğinden bahsetti. Farklı açılardan bakıldığında değişen düşünce sistemleri yerine ne yönden bakılırsa bakılsın aynı görünen gerçeğin bütünü ile ilgilenilmesi gerektiğini anlatan Nazlı; konuşması boyunca bilgisayar kullanımından işletme yönetimine ve sosyal medyanın mantığına kadar konuyla ilişkilendirdiği pek çok güncel konuya da değindi.

Latest from Medyadan

En Yukarı